Skip to main content

Odměna jednatele

Jak správně na zdanění odměny jednatele společnosti. 1. Právní úprava výkonu funkce jednatele. Jednatel společnosti se podle českého práva vždy považuje za člena statutárního orgánu. Právní vztah mezi jednatelem a společností je upraven tzv. smlouvou o výkonu funkce, jejíž základní rysy jsou....

1. Právní úprava výkonu funkce jednatele.

Jednatel společnosti se podle českého práva vždy považuje za člena statutárního orgánu. Právní vztah mezi jednatelem a společností je upraven tzv. smlouvou o výkonu funkce, jejíž základní rysy jsou upraveny v zákoně č 90/212 Sb. o obchodních korporacích (ZOK). Smlouva o výkonu funkce musí být písemná a je schválena valnou hromadou, včetně všech jejích dodatků (§ 59 odst. 2 ZOK). V případě, že jde o jednočlennou společnost, je nutné Smlouvu o výkonu funkce mít nejen v písemné formě, ale také na ní musí být ověřené podpisy. Úředně ověřený podpis tedy musí být všude tam, kde bude jednočlenná s. r. o. založena fyzickou osobou, která bude zároveň jednatelem této s. r. o. (tedy osobou, která společnost zastupuje). Platí výjimka druhé věty citovaného paragrafu, že úředně ověřený podpis nemusí být tehdy, pokud se jedná o běžný obchodní styk za obvyklých podmínek.

Povinnými údaji (§ 60 ZOK) jsou zejména tyto údaje o odměňování:

  • vymezení všech složek odměn, včetně benefitů,
  • stanovení výše odměny nebo způsobu jejího výpočtu,
  • určení pravidel pro výplatu zvláštních odměn a podílu na zisku - pokud mohou být přiznány.

Dále lze rozhodně doporučit sjednat jednateli přímo ve smlouvě veškerá další plnění, zejména cestovní náhrady. Vzhledem k tomu, že smluvní vztah mezi jednatelem a společností není upraven zákoníkem práce, nejsou mu cestovní náhrady, na rozdíl od zaměstnanců, automaticky přiznány. 

2. Pravidla a zdanění. 

Ve smlouvě o výkonu funkce sjednáváme i odměnu jednatele. Není-li však odměňování sjednáno, platí, že výkon funkce je bezplatný.

Příjmy za práci jednatelů s. r. o. jsou příjmem ze závislé činnosti podle bodu 1 § 6 odst. 1 písm. c) ZDP, jedná se o odměny člena orgánu právnické osoby. Znamená to tedy, že příjmy za práci jednatele se zdaní stejně jako příjmy „běžných” zaměstnanců, jednatel se považuje za zaměstnance ve smyslu ZDP a s. r. o. za zaměstnavatele – viz § 6 odst. 2 ZDP. 

Jednatel je pro účely daně z příjmů tedy klasifikován stejně jako běžný zaměstnanec a podle toho se ke zdanění jeho příjmu bude přistupovat. Daníme 15% sazbou daně z příjmů fyzických osob ze základů daně, tj. hrubé mzdy plus pojistného na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění. Má-li jednatel podepsáno prohlášení, odčítáme mu slevy a daňová zvýhodnění a provádíme roční zúčtování, pokud o něj požádá.

U jednatelů může dojít k proplácení vyšších částek, a proto je dobré pamatovat na solidární zvýšení daně, o které budeme zvyšovat zdanění od r. 2015 u částek měsíčně nad 106 444 Kč. Solidární daň pak činí 7 % ze základů daně nad tento limit.

Od roku 2014 také došlo k významné změně u jednatelů, kteří vykonávají tuto funkci pro obchodní korporace – nerezidenty. Zdanění zde bude probíhat dle § 22 odst. 1 písm. g) ZDP. V tomto případě se nejedná o příjem ze závislé činnosti, ale o zvláštní příjem, který bude daněn srážkovou daní.

 

3. Rezident - nerezident.

  • Jednatel – rezident

Je-li jednatel daňovým rezidentem České republiky, bude jeho odměna zdaněna podle stejných pravidel jako by se jednalo o zaměstnance. Odměna jednatele rezidenta podléhá § 16 odst. 1 písm. g) ZDP v sazbě 15 % (zdanění měsíční zálohovou daní) a podle § 16 a stejného zákona bude navýšena o solidární daň u příjmů přesahujících v roce 2020 částku 1.672.080,- Kč. Zároveň má jednatel – rezident možnost uplatnit měsíční slevu na dani, případně další slevy na dani.

  • Jednatel – nerezident

Je-li jednatel daňovým nerezidentem České republiky, jeho odměna bude zdaněna podle § 22 odst. 1 písm. g) bodu 6 ZDP, a je tedy samostatným titulem pro zdanění srážkovou daní v sazbě 15 % podle § 36 odst. 1 písm. a) zákona o daních z příjmů ZDP – mj. bez navýšení o solidární daň.

Sazba daně může být snížena v návaznosti na ustanovení konkrétní smlouvy o zamezení dvojího zdanění uzavřené se státem daňového rezidenství jednatele.

Se zdaněním srážkovou daní souvisí nutnost podávat měsíční hlášení finančnímu úřadu o sražení daně na příslušném tiskopise a roční vyúčtování sražené daně.

Při výpočtu základu daně je vždy nutné, a to jak u daňového rezidenta nebo nerezidenta vycházet z tzv. „superhrubé“ odměny (mzdy) a navýšit příjmy o částku povinného pojistného, které je z těchto příjmů povinna platit společnost, a to bez ohledu na to, zda přispívá do českého systému sociálního zabezpečení a zdravotního pojištění nebo do zahraničního.

Ala

Podobné články

DPP a DPČ 2024

Změny u dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti od r. 2024.Limity výdělku a registr...